Prvých 365 dní na trnavskej župe bola „makačka“

Autor: Jozef Jofo Viskupič | 18.12.2018 o 15:58 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  549x

Trnavská župa má za sebou náročný rok. Po nástupe do funkcie župana sme zdedili veľké množstvo problémov, ktoré sa na prvý pohľad zdali neriešiteľné. Bola to síce makačka, ale máme za sebou úspešných 365 dní a hmatateľné výsledky.

VITAJTE NA ÚRADE

Prebrali sme prakticky neviditeľný úrad, ukrytý pred verejnosťou. Bývalé vedenie bolo doslova odstrihnuté od každodenného života. Preto sme župu otvorili, a doslova aj odomkli, pre ľudí.

Otvorili sme sa verejnej kontrole a všetko, čo robíme, je transparentné. Pri napĺňaní konceptu otvorenej samosprávy komunikujeme s mimovládnymi organizáciami (Utópia, Cvernovka, Zastavme korupciu, Living Memmory,) a snažíme sa zužitkovať ich skúsenosti a expertízu v prospech nášho kraja.

Pre ľudí sme pripravili historicky prvý župný Deň otvorených dverí (viac ako 1000 návštevníkov). Návštevníci sa mali možnosť presvedčiť, že župa je dôležitý úrad a má bezprostredný vplyv na kvalitu ich života. Podarilo sa.

Spolu s poslancami sme absolvovali prvé výjazdové rokovanie župného zastupiteľstva, a to v Dunajskej Strede. A pripravujeme ďalšie. Už budúci rok navštívime Senicu a Piešťany.

Spúšťame projekt participatívneho rozpočtu. Jednoducho povedané - vyčlenili sme v župnom rozpočte sumu 250 tis. € na projekty, ktoré podajú predovšetkým obyvatelia kraja, občianske združenia alebo neziskové organizácie a obyvatelia sami hlasovaním rozhodnú, ktoré z nich sa budú realizovať.

Riaditeľov župných organizácií obsadzujeme výlučne prostredníctvom transparentných výberových konaní.

Finišujeme s novou webovou stránkou, ktorá nahradí tú súčasnú archaickú. Bude prehľadná a všetky informácie budú pohodlne dostupné pre každého.

Trnavská župa už nie je len pre „vyvolených“. Je to úrad otvorený ľudom. Vitajte na našom úrade.

 

LETISKO, KTORÉ NELIETALO

Kto by ešte pred rokom povedal, že Letisko Piešťany bude mať o 365 dní svoje historicky prvé letecké spojenie s atraktívnou turistickou destináciou – tureckou Antalyou a lietať sa bude aj do egyptskej Hurghady. Verili by ste pred rokom, že dnes už bude v plnom prúde príprava Leteckých dní v máji 2019, ktoré sa po dlhých rokoch vrátia práve do Piešťan? Podarilo sa.

Zdedili sme letisko, ktoré bolo len malý krôčik od likvidácie. Netransparentné a rizikové pôžičky od súkromných fyzických a právnických osôb (v sume 500 tis. €!!)  sa nám podarilo nahradiť štandardným bankovým úverom. Reálne hrozilo, že z letiska by ostala len lukratívna parcela pre developerov. Súdnou cestou chránime majetok župy a bránime sa vyplateniu nehoráznych odmien bývalým členom orgánov letiska (spolu 647 tis. €), práve aj tých ktorí letisko dostali do tento katastrofálnej situácie. Určite nás všetkých bude zaujímať, ako bude bývalý župan Tibor Mikuš pred súdom obhajovať, že s týmito „zlatými padákmi“ súhlasil. Ľudia, ktorí dnes v orgánoch letiska zastupujú župu, vykonávajú túto prácu v rámci svojej pracovnej náplne a nedostávajú žiadne duplicitné odmeny, ako tomu bolo v predchádzajúcom období.

Letisku sme pomohli dotáciou 200 tis. €, aby malo prostriedky na základné fungovanie.

Práca krízového manažmentu bola efektívna. A dnes už rokujeme s investormi v oblasti leteckej dopravy, tak osobnej, ako aj nákladnej, pripravujeme modernizačné projekty pre letisko a rozvoj jeho dopravnej infraštruktúry.

Bola to makačka, ale z letiska sa má lietať a nám sa to darí.

 

TRAUMA MENOM „ZARIADENIE ČISTÝ DEŇ“

Kauza zariadenia Čistý deň je hanbou našej župy. Tento prípad asi nie je potrebné bližšie opisovať. Bývalé vedenie si však pred touto kauzou len zatváralo oči a tvárilo sa, že sa ho žiadnym spôsobom netýka. Opak je však pravdou. Nemierili sme sa s faktom, že kauza takýchto rozmerov sa odohrávala práve v budovách našej župy. Začali sme konať.

Prvú budovu, ktorú organizácia užívala na základe nájomnej zmluvy sme si už prevzali späť. Druhú budovu („vilu“), v meste Galanta, organizácia Čistý deň ani na základe našej výzvy nevypratala. Takže sa musíme prostredníctvom súdnej žaloby domáhať jej vrátenia. Čistý deň je krikľavý príklad toho, aký neúčinný systém kontroly je v tejto citlivej oblasti poskytovania sociálnych služieb na Slovensku. Župa nemá v súčasnom legislatívnom nastavení reálnu možnosť napr. overovať reálny počet klientov zariadení v reálnom čase. Je to téma, o ktorej som sa rozprával aj s verejnou ochrankyňou práv a musíme urobiť všetko preto, aby sa podobná kauza už nikdy neopakovala.

Zdedený problém – vyriešili sme.

 

ZNIŽUJEME ZADĹŽENIE ŽUPY

Rozumným hospodárením a rozpočtovaním sme v relatívne krátkom čase znížili zadlženie župy o 5% - z 55.259.266 €  (k 31.12.2017) na  52.217.787 €  (k 31.12.2018).

Tiež sa nám podarilo reštrukturalizovať zdedené úvery, čím sme znížili úrokové sadzby a úspora predstavuje hodnotu cca 1,1 mil. €.  Zriadili sme poradný orgán Rozpočtovú radu (obdoba Rady pre rozpočtovú zodpovednosť na celoslovenskej úrovni), ktorej členmi sú rešpektovaní odborníci. Jej úlohou je poskytovať nezávislé hodnotenia a odporúčania k návrhu rozpočtu župy a záverečnému účtu,

Tiež pripravujeme viacročný INVESTIČNÝ PLÁN, ktorý stanoví jasné priority župy na najbližšie roky.

 

POZERÁME DOPREDU

V roku 2018 sa toho na našej župe stalo veľmi veľa. Výpočet aktivít a rozhodnutí, ktoré sme za uplynuté obdobie vykonali, by bol veľmi dlhý. Najpálčivejšie problémy sa nám podarilo vyriešiť, alebo aspoň pohnúť ich riešenia dopredu. No máme ambíciu urobiť viac. Máme vlastné nápady, ktoré chceme uviesť do reálneho života.

Za spomenutie určite stojí oblasť odborného vzdelávania, ktoré sa snažíme opäť naštartovať. Pracujeme na pilotnom projekte cezhraničnej spolupráce so zamestnávateľmi z Českej republiky - na projekte „Federálnej školy“ v Hlohovci s vybranými školami v CZ a SK.

Vážime si prácu pracovníkov zariadení sociálnych služieb a začali sme pracovať na tom, aby ich náročná práca, častokrát nedocenená, bola aj adekvátne ohodnotená. Zvýšili sme im platy a investujeme do ich profesionálneho rastu.

Pripravujeme radikálnu obmenu techniky v župnej organizácii Správa údržba ciest a v budúcom roku obstaráme viac ako 40 kusov úplne novej techniky pre našich cestárov za 15 mil. €.

V oblasti kultúry pracujeme na zriadení nového divadla v Dunajskej Strede, z eurofondov by sme chceli vytvoriť nové kultúrno-kreatívne centrum v Trnave.

V neposlednom rade treba oceniť konštruktívnu spoluprácu s poslancami župného zastupiteľstva. Je veľmi dôležité, že sa vieme spolu sústrediť na riešenie regionálnych problémov; a nie sme zaťažení zbytočnými politickými spormi. Pre občanov kraja sú dôležité reálne výsledky našej práce.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump nikomu nechýbal, Biden je prezident

Biden nesľuboval, že Ameriku urobí znovu veľkou. Mal prosbu.


Už ste čítali?